podgorze_a
Willa Podgórze, Nałęczów

Kredens – dziś prawie nie znany, w drugiej połowie XX wieku wyparła go meblościanka, do drugiej wojny światowej był obowiązkowym meblem jadalni domu mieszczańskiego, podczas gdy w dworach i pałacach, w których kuchnie zazwyczaj mieściły się w budynkach gospodarczych, mianem tym określano pomieszczenie, w którym przygotowywano do podania i przechowywano potrawy.

To w kredensie mieściły się przepastne szuflady, w których można było znaleźć pierniczki, szafki, w których często pod kluczem chowano nalewki, półki, na których stały słoje z miodem, konfiturami lub jarzynami w occie. To właśnie kredens w swoich czeluściach krył tajemnice kulinarne domu i smaki dzieciństwa.

Panujące w Nałęczowie zwyczaje kulinarne zakorzeniły się w różnych warstwach społecznych dzięki działalności Nałęczowskiej Szkoły Ziemianek (1908 – 1937) oraz zakładanym w latach dwudziestych ubiegłego stulecia przez nauczycielki tej szkoły Kołom Gospodyń Wiejskich. Przepisy potraw gotowanych wiek temu przetrwały do dziś w relacji ustnej. Ciekawostką niech będzie, że często przekazywane były „po mieczu” – z teściowej na synową.

Potrawy te cechuje prostota przyrządzania, zgodność z porą roku, harmonia smaku. Niniejsza strona ma na celu zachowanie zwyczajów kulinarnych Nałęczowa w ich wielowymiarowości: omawia powody sezonowości dawnej kuchni polskiej, przedstawia wybór przepisów potraw gotowanych w nałęczowskich kuchniach, choć Nałęczów nie rości sobie do nich prawa wyłączności.

Przepisy kulinarne pochodzą z następujących źródeł i są dosłownie cytowane: z zeszytu byłej uczennicy Nałęczowskiej Szkoły Ziemianek pani Mendel, udostępnionego przez córkę panią Surmę, ze zbiorów Muzeum Żeromskiego, z artykułu „Wieści ze stołu studentów Puławskiego Instytutu: Andrzeja Tołpyhy, z materiałów zebranych w ramach Festiwalu Kuchni „Smaki Ziemi Nałęczowskiej” organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” w 2007 roku, a nadesłanych przez KGW Bochotnica, KGW Bronice, Klub Seniora Wojciechów oraz od osób pasjonujących się kulinariami: Elżbiety Boruch, Urszuli Bukowskiej, Danuty Czerniec, Danuty Czyżewskiej, Marii Grątkowskiej, pani Jarosińskiej, Urszuli Jerwańskiej, Ewy Karpińskiej, Jadwigi Lenartowicz, Izabelli Nowotny, Władysławy Przybyszewskiej.

Prezentowane grafiki wykonane zostały przez absolwenta tutejszego Liceum Plastycznego Wiesława Kładzia i przedstawiają wille, które w różnym czasie pełniły rolę pensjonatów, bądź które znane były z tego, że zamieszkujące w nich rodziny ceniły sobie dobrą kuchnię, nierzadko kresową.

Advertisements