Gdzieś na przełomie lipca i sierpnia przypadają żniwa, podczas których dawniej zatrudniona była cała rodzina. Jadło się często w polu zsiadłe mleko, przechowywane pod miedzą w glinianych dzbanach, pajdę chleba z przygotowanymi wcześniej przetworami mięsnymi: smażonym mięsem układanym w słoiku, zalewanym smalcem i pasteryzowanym.

Ciekawostką jest, w jaki sposób nasze babki przechowywały w upalne dni żywność, nie posiadając lodówek. Tak więc jaj układano w soli, sieczce lub piachu, lub pociągano dokładnie skorupki tłuszczem. Masło przerobione wodą soloną układano ściśle w kamiennym garnku, który odwrócony do góry dnem stawiano w misce z zimną wodą, często zmienianą. Biały ser, żeby nie zgliwiał, zawijano w liście orzecha włoskiego, porzecze lub chrzanu. Mięso białe: cielęce, drobiowe, królicze zalewano kwaśnym mlekiem lub serwatką, lub okładano liśćmi pokrzyw i chrzanu. Wieprzowinę peklowano, baraninę, dziczyznę i wołowinę przechowywano w zaprawie octowej.

Pracowite gospodynie robiły w tym miesiącu przetwory z brusznicy, jeżyn, czarnego bzu, z mirabelek, renklod, brzoskwiń i gruszek, a także ogórki kiszone małosolne. Nastawiano  nalewki na malinie, brusznicy, mirabelce.

brzozy_a
Willa Brzozy, Nałęczów

Powidła z zielonych pomidorów

1 kg zielonych pomidorów
20 dkg cukru
wanilia w lasce

1 kg małych zielonych pomidorów zasypać cukrem, usmażyć do gęstości, dodać startą na drobnej tarce wanilię, zawekować.

Gołąbki nadziewane ziemniakami

ziemniaki
cebula
luźna główka kapusty
sól i pieprz
smalec

Utarte ziemniaki odcedzić, na patelni przysmażyć cebulę, wrzucić i podsmażyć ziemniaki aż się zeszklą, posolić popieprzyć do smaku. Liście kapusty wrzucać partiami na gotująca wodę, obgotować, delikatnie wyjąć cedzakiem, ostudzić. Nerw liści pobić uważając, żeby nie porwać liścia, zawinąć w niego farsz z ziemniaków. Ułożyć w garnku i dusić.

Knyple Babci Broni

mąka
jajka
masło
śmietana
ziemniaki
cebula
sól i pieprz
smalec

Z mąki, żółtek, masła i śmietany usiekać ciasto – trochę twardsze niż na pierogi. Podzielić na 4 części, rozwałkować tworząc podłużne w miarę prostokątne placki. Usmażyć farsz, jak w powyższym przepisie. Farsz nakładać na  placki, zrolować je i kroić skośne niewielkie porcje 0 tytułowe knyple. Wrzucać na wrzącą osoloną wodę. Podawać na gorąco ze skwarkami lub opiekane na rumiano.

Advertisements