W październiku nasze babcie podawały na stół gęsi i kaczki, a zdarzały się i cietrzewie bądź jarząbki “ukarmione” i smaczne o tej porze roku; zupy jarzynowe lub rosoły z ptactwa, a na deser ciągle leguminy z jabłek.

Kwasiło się kapustę na zimę, oczywiście w beczce, smażyło powidła śliwkowe, robiło przetwory z dyni. Co przezorniejsze i bardziej wytrwałe gospodynie robią zaczyn z piernika, który będzie umilał wieczory adwentowe i Święta Bożego Narodzenia. A z nalewek przyrządza się te najbardziej poszukiwane: z derenia, owoców dzikiej róży, pigwy, tarniny – sztuka polega na tym, żeby odczekać z owocami na krzaku do pierwszego mrozu.

oktawia-a
Willa Oktawia, Nałęczów

Oktawia z Radziwiłłowiczów, primo voto Rodkiewiczowa, secundo voto Żeromska, wiążąc się z mistrzem pióra podjęła się, nie wiemy świadomie czy nieświadomie, trudnego zadania zaspokojenia apetytu Stefana, lata wcześniej głodującego w trudnych okresach edukacji gimnazjalnej i studenckiej. Uporała się z tym problemem serwując mu gęste zupy.

Barszcz Pani Oktawii

1/4 główka kapusty włoskiej
0,2 kg wędzonego boczku
2 średnie cebule
4 ząbki czosnku
3 średnie ziemniaki
0,2 l tłustej śmietany
0,5 kg kości schabowych
włoszczyzna
koperek
masło
sól pieprz do smaku

Na kościach i włoszczyźnie ugotować esencjonalny wywar, na maśle podsmażyć włoską kapustę i cebulę, ziemniaki pokroić w kostkę i ugotować oddzielnie, boczek pokroić w kostkę i podsmażyć. Wszystkie składniki połączyć dodając roztarty czosnek, sól, pieprz, koperek, zaprawić śmietaną.

Śliwki z octem 1

2 kg śliwek
0,5 kg cukru
0,5 szklanki octu

Śliwki odpestkować, wsypać do dużego naczynia dodając cukier i ocet, odstawić na 2-3 godziny. Przesypać do rondla (kiedyś do tego celu używano rondle miedziane), smażyć przez 3 dni, przełożyć gorące do niedużych słoików. Podawać do mięs.

Śliwki z octu 2

2 kg śliwek
0,5 l octu
0,5 l przegotowanej wody
cukier – ile wejdzie

Śliwki odpestkować, pokroić na połówki, zalać roztworem sporządzonym z 0,5 l octu i 0,5 l wody przegotowanej chłodnej, pozostawić na dobę. Odlać zalewę Śliwki ułożyć warstwami w słoikach: 1 warstwa śliwek (około 2 cm), 1 warstwa cukru (około 0,5 cm), ostatnia warstwa musi być z cukru. Zakręcić słoik. Podawać do mięs. Odlaną zalewę używamy jako ocet owocowy.

Advertisements