Skądinąd piękny, kwieciem umajony miesiąc był trudny w sferze kulinarnej. Maj, to przednówek – słowo dziś bez pokrycia dla młodej generacji. Nazywa ono okres, w którym zapasy zimowe już się skończyły, a nowe zaledwie się zaczynało: szczypiorek, rzodkiewka, ogórki inspektowe na wagę złota, ale tez szparagi. Za to kury zaczynały się nieść, więc jaja po zimie taniały i krowy wyszły na pastwiska, więc mleka przybywało.

W maju nasze babcie zaczynały sezon robienia nalewek, które zimą są wspomnieniem smaków i zapachów lata. Na agendzie była listówka, przyrządzana z młodych )nie pryskanych) liści czarnej porzeczki oraz piołunówka.

marzanna_a
Willa Marżanna, Nałęczów

Znany guru kuchni polskiej Grzegorz Russak rzucił kiedyś mimochodem, że kuchnia polska zna sześćdziesiąt kilka sposobów przyrządzania jaj, co mnie wprawiło w duże zdumienie. Policzyłam, znałam zaledwie siedemnaście, tych najprostszych. Jednak po przestudiowaniu notatek lekcyjnych byłej uczennicy Nałęczowskiej Szkoły Ziemianek lista moja została wzbogacona o dwie niepoślednie recepty. A że dawniej, na majowym przednówku ratowano się jajami, oto te przepisy.

Jaja faszerowane

jaja
masło
śmietana
tarta bułka
sól i pieprz do smaku

Ugotowane jaja na twardo włożyć do zimnej wody, a gdy przestygną przekroić ostrym nożem na połówki wzdłuż razem ze skorupką uważając, aby się takowa nie zepsuła. wybrać środek łyżką, posiekać, opieprzyć, posolić, zasmażyć łyżką masła i dwoma lub trzema łyżkami kwaśnej śmietany. Potem farsz nałożyć napowrót w skorupki, posypać tartą bułką i zasmażyć lekko na maśle, kładąc posypaną stroną do spodu. Na taką potrawę można również użyć kacze lub gęsie jaja.

Kotlety z jajek

jajka
bułka tarta
sól i pieprz do smaku
tłuszcz do smażenia

Jajka ugotowane na twardo usiekać, dodać pieprzu, soli , bułki tartej, jajko surowe, aby się trzymało. Robić kotleciki i smażyć na tłuszczu, aby się zarumieniły – podaje się do jarzyn.

Listówka

Młode wiosenne pędy i liście czarnej porzeczki zalać 54% wódką, po tygodniu zlać, dodać szczyptę cukru, parę kropli soku cytrynowego i przefiltrować. Wódka tak uzyskana, po odpowiednim przyprawieniu, nadaje się na likier, a dodana w 10% do nalewki z owoców czarnej porzeczki wzbogaca jej aromat.

Advertisements