Zazwyczaj w tym miesiącu przypadają Święta Wielkanocne, podczas których ongiś do stołu zasiadały całe rodziny, nierzadko 40 osób, a ławy uginały się pod jadłem. Czego tam nie był! Pieczone jagnię lub prosię, barszczyk czerwony lub żurek, ćwikła, jaja pięknie ukraszone, no i baby: z rodzynkami, lukrowane, polewane czekoladą, obowiązkowy sękacz i mazurki kunsztownie zdobione.

promien_a
Willa Promień, Nałęczów

Nalewka ziołowa “Benedyktynka”

Przepis ten związany jest z pensjonatem “Promień” w szczególny sposób – wyprosiła go od zakonnika benedyktyna, który podczas kuracji w Nałęczowie zatrzymał się w tym pensjonacie w latach sześćdziesiątych zeszłego stulecia, mieszkanka Nałęczowa Maria Grontkowska. Od tego czasu receptura wydanej tajemnicy benedyktyńskiej przeszła na jej syna i wnuków, a i ja przy tym skorzystawszy, postanowiłam podzielić się z Państwem.

4 łyżki czubate dziurawca
2 łyżki czubate mięty
3 łyżki czubate jałowca
2 łyżki czubate arcydzięgla lekarskiego
1 łyżka płaska kolendry
1 łyżeczka od herbaty piołunu
1,5 l wódki
1/4 litra soku wiśniowego

Zioła wymieszać, zalać 1l wódki, zlać po dwóch tygodniach. Ponownie zalać zioła mieszanką pół litra wódki i 1/4 litra soku wiśniowego. Zlać po kolejnych dwóch tygodniach, wymieszać oba roztwory. benedyktynkę rozlać do ciemnych butelek.

Mazurek czekoladowy

6 jaj
3/4 funta cukru
1/2 funta orzechów
1/2 funta gorzkiej czekolady (z około 64% zawartości kakao)
1 łyżka tartej bułki
trochę skórki z cytryny
1 cytryna
1/2 kieliszka wina
3 jabłka (rozpadające się w gotowaniu)
1/2 łyżki masła

Sześć żółtek utrzeć do białości z 3/4 funta cukru; włożyć 1/2 funta grubo utartych orzechów, pół funta utartej czekolady (lepiej się trze, jeśli przedtem jest zamrożona), łyżkę tartej bułki, trochę startej skórki cytrynowej dla zapachu, sok z jednej cytryny, pół kieliszka wina, 3 winne jabłka obrane i starte na tarce. Wymieszać tę masę dobrze, włożyć ubitą z białek pianę, jeszcze raz wymieszać delikatnie, wyłożyć na blachę wysłaną papierem i wstawić do pieca. Piec w temp. 180 st. C około 15 min, sprawdzić patyczkiem, powinien być lekko wilgotny.

Advertisements