Grudzień to adwent, za czasów naszych babć okres postu (choć nie aż tak ścisłego, jak Wielki Post) oraz Świąt Bożego Narodzenia. I znowu stoły suto zastawione dla całej rodziny, począwszy od Wigilii, która była postna, ale nie skromna: śledzik, barszcz na wywarze grzybowym z uszkami albo zupa grzybowa, pierogi nadziewane grzybami lub kapustą z grzybami, postny bigos z grzybami, ryby, najczęściej karp pod kilkoma postaciami, kluski z makiem, kutia, kompot wigilijny – lista ta zaledwie w małej części wyczerpuje zestaw potraw. A w dni świąteczne dochodzą wędliny i pieczyste, bigos z wkładką mięsną. Dominujące ciasta to makowiec i pierniki… sami wiemy, jak trudno nam wstać od stołu. Warto więc zajrzeć do piwniczki i poszukać już dojrzałej nalewki, która wspomoże nasze trawienie. Najstosowniejsza w tej sytuacji orzechówka.

pod-matka-boska-a
Willa  Pod Matką Boską, Nałęczów

Schab dietetyczny “Fortunat”

schab bez kości
czosnek
sól

Schab wrzucić na gotującą się wodę, gotować do miękkości. (Raczej za krótko, niż za długo). Czosnek utłuc z solą. Po wyjęciu z wody gorący schab natrzeć czosnkiem z solą, pozostawić pod przykryciem (lub owinąć szczelnie w folię aluminiową)do schłodzenia. Podawać w plasterkach na zimno. Legenda nałęczowska głosi, że schab taki, jako dietetyczny, podawany był w Zakładzie Leczniczym za czasów Dr. Fortunata Nowickiego.

Sos borówkowy

1 l. borówek
1 szklanka cukru
4-5 łyżek miodu

Cukier i miód rozpuszczamy w dużym rondlu, aż do uzyskania klarownego karmelu. Dodajemy borówki i dusimy pod przykryciem mieszając około 40 min. Podajemy do białych mięs jak cielęcina, drób, idealne do schabu “Fortunat”.

Kajmak Babci Frani

   ciasto:                                                                                 masa kajmakowa:
300 g mąki                                                                       1 l śmietanki lub mleka
200 g masła                                                                     800 g cukru
100 g cukru                                                                       100 – 150 g masła
3 żółtka                                                                              dżem o smaku kwaskowym do przekładania

 Wysiać na stolnicę mąkę, wyłożyć masło. Siekać nożem, aż utworzy się jednolita masa, dodać cukier i żółtka i szybko zagnieść. Ciasto rozwałkować na  całą blachę wyłożoną papierem. Piec około 15 min w 180 st. C. Jak wystygnie rozprowadzić po cieście kwaskowy dżem.

W dużym garnku wymieszać śmietankę z cukrem i gotować, aż nabierze odpowiedniej konsystencji (kropla spuszczona z łyżeczki na talerzyk krzepnie). Dodać masło i dosyć długo i energicznie mieszać wałkiem, aż zaczną się tworzyć pękające bąble, szybko rozlać równomiernie na ciasto. Podawać gdy kajmak zakrzepnie.

Advertisements